--> <$BlogRSDUrl$>

فانوس

يک وبلاگ گروهی در عرصه‌ی سياست، اجتماع و فرهنگ

پيوند به مطالب ديگران

 

وبلاگ‌ها

 

Wednesday, February 02, 2005


كابوسی به نام echelon
نكاتی در مورد بزرگ‏ترین پروژه‏ی جاسوسی جهان
ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
آرمین راد

شاید بتوان ECHELON را بزرگ‏ترین پروژه‏ی جاسوسی جهان نامید. پروژه‏ای برای شنود كلیه‏ی مكالمات تلفنی، دورنگار، نامه‏های الكترونیكی و موارد مشابه در سرتاسر دنیا. واضح است كه یك سر این پروژه باید در آمریكا باشد و البته همین طور هم هست.
ECHELON دو ویژگی دارد كه آن را از پروژه‏های مشابه به كلی متمایز می‎كند: اول این كه تا حدود زیادی دامنه‏ی پوشش آن كامل است یعنی قصد دارد هر گونه نامه‏ی الكترونیكی، دورنگار، تلفن و هر ارتباط اینترنتی را شنود كند. دوم این كه تقریبا تمام كره‏ی زمین را پوشش می‏دهد و كشورهای عضو این پروژه اطلاعات را با هم ردوبدل می‎كنند و به اطلاعات هم دست‏رسی دارند. در عكس یكی از سایت‏هایی كه احتمالا سایت مركزی این پروژه است دیده می‎شود.
در سال 1948 قراردادی به نام UKUSA بین كشورهای آمریكا، انگلستان، استرالیا، كانادا و زلاندنو بسته شد كه مطابق آن سازمان‏های جاسوسی این كشورها برای ایجاد یك سیستم جهانی كه كلیه‏ی مكالمات تلفنی را شنود كند با هم هم‏كاری كنند (دقت كنید كه این كشورها عملا همان آمریكا و انگلستان هستند). این سیستم بعدها گسترش یافت و به ECHELON معروف شد. در ابتدا قصد داشتند فقط مكالمات بین‏المللی را شنود كنند ولی بعدا تصمیم گرفتند حتی مكالمات محلی و بین‏شهری را نیز كنترل كنند.
ایده‏ی ECHELON ساده است: آنتن‏های شنود برای دریافت سیگنال‏های مایكروویو، ماهواره‏ای، مخابرات سیار (موبایل) و تجهیزات لازم برای شنود فیبرهای نوری را در تمام جهان نصب كنید و سپس با استفاده از قدرت ابركامپیوترها به پردازش اطلاعات بپردازید تا كلمات كلیدی خاص و مورد علاقه را پیدا كنید. این كلمات از طریق پردازش صحبت، پردازش سیگنال‏های نوری و پردازش متون كامپیوتری در حال انتقال در ترافیك مخابراتی جست‏وجو می‏شوند و در نهایت ترافیكی كه جذابیتی داشته باشد علاوه بر ثبت برای پردازش بیش‎تر به قسمت‏های دیگر فرستاده می‏شود. این لغات مورد علاقه به لغت‏نامه‏ی ECHELON مشهور است. نكته‏ای كه نباید فراموش شود این است كه میزان قدرت پردازشی لازم برای پردازش كلیه‏ی مكالمات تلفنی و تماس‏های اینترنتی بسیار بالاست و همین بخش از پروژه است كه می‏تواند آن را از یك پروژه‏ی معمولی به بزرگ‏ترین پروژه‏ی جاسوسی دنیا تبدیل كند.
آمریكا در حال حاضر بیش از بیست ماهواره‏ی جاسوسی دارد كه علاوه بر این كه قادرند عكس‏هایی با دقت 10 سانتی‏متر از هر نقطه از جهان تهیه كنند در این پروژه نیز به كار گرفته می‏شوند. گفته می‏شود بخش انگلیسی این پروژه 15000 نفر كارمند و سالانه نیم میلیارد پوند بودجه دارد و بنابراین تعداد كل كسانی كه در این پروژه درگیر هستند حدود 100 هزار نفر تخمین زده می‎شود.
اولین باری كه این پروژه افكار عمومی را به خود جلب كرد موقعی بود كه یك كمیته‏ی تخصصی در پارلمان اروپا در سال 1997 گزارش داد كه آژانس امنیت ملی آمریكا تمام نامه‏های الكترونیكی، دورنگار و مكالمات تلفنی اروپا را شنود می‎كند.
در این گزارش به وجود سیستم‏های شنود مشابه در بسیاری از كشورها اشاره شده است. از جمله این كه در كشورهای زیر خطوط تلفنی كشورهای خارجی، خطوط تلفنی مهم داخلی مثل خطوط نظامی و سفارت‎خانه‎ها و كلیه‏ی خطوط داخلی كنترل می‏شود: دانمارك، فنلاند، فرانسه، آلمان، آمریكا، ایتالیا، هلند، اسپانیا، انگلستان، كانادا، استرالیا، زلاندنو و سوئد.
بنابراین شنود مكالمات و نظایر آن یك اتفاق دور از ذهن نیست و هم ‎اكنون در بسیاری از كشورهای جهان انجام می‎شود اما همان طور كه گفته شد نكته‏ی جالب در مورد ECHELON پوشش كامل كره‏ی زمین است.
در حالی كه خطوط مخابراتی سیمی از دیدگاه شنود كشورهای خارجی امنیت خوبی دارند، فقط حدود 15 الی 20 درصد جمعیت دنیا به شبكه‏ی كابلی و فیبر نوری برای ارتباطات بین‏المللی دست‏رسی دارند و بقیه از خطوط بی‏سیم استفاده می‎كنند كه شنود آن به علت دست‏رسی راحت به محیط ارتباط راحت‎تر است. بنابراین در مواردی كه از انواع خطوط بی‎سیم برای مكالمات و ارتباطات استفاده می‎شود و یا از فیبرهایی استفاده می‏شود كه از كشورهای عضو پروژه‏ی ECHELON می‎گذرد می‎توان با احتمال بالا گفت كه خط در حال شنود است. ضمن این كه در موارد دیگر نیز سازمان‏های جاسوسی كشورهای مختلف و از جمله كشور مبدا و مقصد به احتمال بالایی در حال شنود خط هستند.
گفته می‎شود سیستم ECHELON حدود سه ماه پیش از حملات 11 سپتامبر هش‏دارهایی را تولید كرده بود و در نهایت از روی اطلاعات همین سیستم بود كه به دست داشتن القاعده و بن‎لادن در این حملات پی بردند.
جالب این جاست كه تا كنون هیچ مقام رسمی دولتی صراحتا اعلام نكرده است كه چنین سیستمی وجود دارد یا ندارد و تنها در گزارش پارلمان اروپا این حدس قوی پس از انجام یك پروژه‏ی كارشناسی مطرح می‏شود كه این سیستم وجود دارد و كار می‏كند.
نتیجه‏ای كه از مجموع این نكات می‎توان گرفت كه:
1) این پروژه نه تنها در آمریكا بلكه در تمام كشورهای دنیا در حال اجراست و فقط قدرت پردازش آن شدت و ضعف دارد.
2) هر وقت برای برقراری یك مكالمه‏ی تلفنی عدد صفر را می‏گیرید (منظور مكالمه‏های بین‏شهری و بین‏المللی و موبایل است) فرض كنید كه عده‎ای این مكالمه را گوش می‎دهند یا گوش خواهند كرد.
3) این فرض را برای ارسال email نیز تكرار كنید.
4) هر چه قدر كلمات مشكوك بیش‎تری در دنیا ردوبدل شود می‎توان امیدوار بود كه سیستم زیر فشار پردازشی سنگین‎تری قرار گیرد و كم‏تر موفق باشد.
5) رمزنگاری كلید حل مشكل است. متاسفانه راه حل مجانی برای این كار كمی دردسر دارد ولی اگر از نرم‎افزار outlook express استفاده می‎كنید می‎توانید از بخش رمزنگاری (encryption) به سایت‏هایی متصل شوید و از سرویس یك‏ماهه‏ی مجانی برای رمزنگاری نامه‏های الكترونیكی خود استفاده كنید.
6) به طور متوسط هر نامه‏ای كه می‎فرستید در حدود 20 كامپیوتر و سرور به جز كامپیوتر مبدا و مقصد ذخیره می‎شود.
7) خوش‏بختانه حجم مكالمات تلفنی و اینترنتی آن قدر زیاد هست كه بتوان امیدوار بود این سیستم‏ها خیلی مزاحم محیط خصوصی ما نشوند اما شرط عقل حكم می‎كند كه تا جایی كه امكان دارد موارد احتیاط را رعایت كنیم.

منابع:
1 ، 2 ، 3 ، 4 ، 5 ، 6 ، 7


 
| Permalink |

وبلاگ گروهى فانوس

دربــاره فانـــوس و فانوســيان

آیینه فانوس (رها از فیلتر)

آخرين مطالب فانوس

 

سايت هاي خبري

 

سايت هاى شخصى

 

آرشيو

تماس با ما

- هر گونه برداشت مطلب و يا نقل‌ قول از نوشته‌هاى فانوس در سايت‌ها يا وبلاگ‌هاى ديگر با ذکر مأخذ و حتى المقدور دادن لينک به مطلب مجاز خواهد بود.

- ديدگاه‌هاى فکرى نويسندگان محترم فانوس لزوماً منعکس کننده آرا گردانندگان وبلاگ گروهى فانوس نيست.

- با ارسال مقالات و نيز مشارکت در تبادل نظرها و بحث ها به پربار شدن محتواى وبلاگ خود «فانوس» يارى رسانيد. فانوس متعلق به همه علاقمندان آينده ايران است.

This page is powered by Blogger. Isn't yours?

NOQTE

بازگشت به صفحه اصلى