--> <$BlogRSDUrl$>

فانوس

يک وبلاگ گروهی در عرصه‌ی سياست، اجتماع و فرهنگ

پيوند به مطالب ديگران

 

وبلاگ‌ها

 

Friday, October 22, 2004


سلام قولا من رب رحیم
ــــــــــــــــــــــــــــــــــ
رامشاد

این آیه قرآن سالها نشان روزنامه به یاد ماندنی سلام بود وحالا آرم یک شبکه تلویزیونی مذهبی فرهنگی است که (ظاهرا) از کالیفرنیای شمالی پخش می شود. فعلا بر روی کانال آپادانا(نزدیک به جمهوری خواهان) روزها به وقت ایران از حدود ساعت یک بعد از ظهر. البته مطابق اعلام مجری روحانی شبکه(محمد هدایتی)؛ از حدود 10 روز دیگر؛ همزمان با پانزدهم ماه رمضان؛ تولد امام حسن؛این شبکه 24 ساعته و مستقل کار خودش را رسما شروع می کند. چند نکته را در این خصوص می نویسم.
اول آنکه خیلی مهم است بدانیم آیا تاسیس این تلویزیون به معنی صاحب رسانه شدن روشنفکری دینی است یا ارتجاع و تحجر- که همه دینداری اش در (مثلا) مخالفت با موسیقی خلاصه میشود و...- احتمالا به کمک رژیم ؛ صاحب رسانه ای دیگر شده است؟ هرچند که با شروع برنامه هاشان وسخنرانی هایی که پخش می شود می توان گرایش شان را فهمید؛اما اگر دوستان خواننده در کالیفرنیا اطلاعاتی دارند مایه امتنان است اگر در اختیار ما هم قرار دهند. نکته دیگر آن که ماهواره تل استار 12 نوعا متعلق به شبکه های سیاسی و مخالف رژیم است باید دید موضع سیاسی آنها چیست؟ انتخاب کانال آپادانا که مشخصا کانالی غیر سلطنت طلب است واز "نظامی مبتنی برجمهوریت" دفاع می کند؛ آیا کاملا تصادفی وبه خاطر حضور صاحبان هر دو در کالیفرنیای شمالی است یا نشان چیز دیگری هم هست؟ خیلی خوش بین نیستم! اما چه میشود اگرجریان روشتفکری دینی توانسته باشد صاحب یک تلویزیون 24 ساعته شود!! تصور کنید وقتی تلویزیون را روشن کنیم ببینیم دکتر سروش و مجتهد شبستری و ملکیان و علوی تبارو... دارند حرف میزنند.
در این صورت میشود به طور جدی به وقوع تغییرات مهمی در اندیشه و عمل مردم (در دراز مدت) امیدوار بود. این شبکه بسیار مفید خواهد بود اگر بتواند آن چنان که نوشتم ؛ "مرجعی" برای امور مذهبی مردم شود. این یعنی یک خلع سلاح دیگر از رژیم. شما در این مورد چه فکر می کنید؟

 
| Permalink |

وبلاگ گروهى فانوس

دربــاره فانـــوس و فانوســيان

آیینه فانوس (رها از فیلتر)

آخرين مطالب فانوس

 

سايت هاي خبري

 

سايت هاى شخصى

 

آرشيو

تماس با ما

- هر گونه برداشت مطلب و يا نقل‌ قول از نوشته‌هاى فانوس در سايت‌ها يا وبلاگ‌هاى ديگر با ذکر مأخذ و حتى المقدور دادن لينک به مطلب مجاز خواهد بود.

- ديدگاه‌هاى فکرى نويسندگان محترم فانوس لزوماً منعکس کننده آرا گردانندگان وبلاگ گروهى فانوس نيست.

- با ارسال مقالات و نيز مشارکت در تبادل نظرها و بحث ها به پربار شدن محتواى وبلاگ خود «فانوس» يارى رسانيد. فانوس متعلق به همه علاقمندان آينده ايران است.

This page is powered by Blogger. Isn't yours?

NOQTE

بازگشت به صفحه اصلى