--> <$BlogRSDUrl$>

فانوس

يک وبلاگ گروهی در عرصه‌ی سياست، اجتماع و فرهنگ

پيوند به مطالب ديگران

 

وبلاگ‌ها

 

Wednesday, November 17, 2004


برنامه‌های مذهبی شبکه‌های ماهواره‌ای
___________
آرمین راد

مدتی است که شبکه‌های ماهواره‌ای فارسی‌زبان اقدام به استفاده از مفاهیم و مضامین مذهبی در برخی برنامه‌های خود کرده‌اند. از این جمله می‌توان به برگزاری ویژه برنامه‌ی عید فطر در شبکه‌ی جام جم و ترانه‌ی جدید سامان در مورد سفر حج و پخش وسیع آن اشاره کرد.
این نکته به خودی خود هیچ اشکالی ندارد اما با توجه به این که گردانندگان بیش‌تر این کانال ها از سلطنت‌طلبان هستند و از محافل تندروی آمریکا تغذیه‌ی مالی و فکری می‌شوند این تغییر در برنامه‌ها می‌تواند از دیدگاه دیگری نیز مورد بررسی و تحلیل قرار گیرد.
به نظر می‌رسد این بخش از اپوزیسیون به تاثیر مهم مذهب در فرهنگ ایران پی برده و روی آن سرمایه‌گذاری می‌کند. این وضعیت از طرفی باعث جذب بیش‌تر مخاطب می‌شود و از سوی دیگر محتوای برنامه‌ها را با فرهنگ ما سازگارتر می‌کند. نمونه‌ی چون‌این استفاده‌های مذهبی‌ای را در تبریک بوش به مناسبت عید فطر و موکول کردن شروع کردن جنگ در افغانستان به انتهای ماه‌های حرام نیز می‌شود مشاهده کرد.
به طور کلی نادیده گرفتن احساسات مذهبی و به خصوص آن بخش آن که در فرهنگ ما وارد شده است یک عامل مهم در شکست خوردن بسیاری از حرکات و اصلاحات محسوب می‌شود. البته در این میان رفتار ریاکارانه و خشن مذهبی جمهوری اسلامی نقش موثری در مذهب‌زدایی از فرهنگ ایران داشته و باعث شده تا ایرانیان در میان کشورهای خاورمیانه کم‌ترین تعصبات مذهبی را دارا باشند. اما در هر صورت به نظر می‌رسد مذهب هنوز گزینه‌ای موثر در معادلات سیاسی و اجتماعی ایران باشد و آن را نباید نادیده گرفت.

 
| Permalink |

وبلاگ گروهى فانوس

دربــاره فانـــوس و فانوســيان

آیینه فانوس (رها از فیلتر)

آخرين مطالب فانوس

 

سايت هاي خبري

 

سايت هاى شخصى

 

آرشيو

تماس با ما

- هر گونه برداشت مطلب و يا نقل‌ قول از نوشته‌هاى فانوس در سايت‌ها يا وبلاگ‌هاى ديگر با ذکر مأخذ و حتى المقدور دادن لينک به مطلب مجاز خواهد بود.

- ديدگاه‌هاى فکرى نويسندگان محترم فانوس لزوماً منعکس کننده آرا گردانندگان وبلاگ گروهى فانوس نيست.

- با ارسال مقالات و نيز مشارکت در تبادل نظرها و بحث ها به پربار شدن محتواى وبلاگ خود «فانوس» يارى رسانيد. فانوس متعلق به همه علاقمندان آينده ايران است.

This page is powered by Blogger. Isn't yours?

NOQTE

بازگشت به صفحه اصلى